296

Ámos Imre (1907-1944)

Beszélgetők (1934)

Technika: olaj, vászon
Méret: 47,5 x 61 cm
j.j.l: UÁI Ámos 934. I.

Műegyetemi tanulmányok után 1929-ben került a Képzőművészeti Főiskolára. Sokoldalú tehetség volt: zenélt, verseket írt. A harmincas évek elején nevét (Ungár) az első kisprófétát idézve Ámosra változtatta; identitástudata képeinek is egyik legfőbb ihletője volt. A szintén festő Anna Margittal 1935-ben kötött házasságot; kapcsolatuk emlékét versek, festmények sokasága őrzi. 1937 nyarán jártak először - Vajda Lajos hívására - Szentendrén, s a városba rendszeresen visszatértek festeni. 1937 végén Párizsba utaztak, megismerték Picasso művészetét, meghívást kaptak Chagall műtermébe, bemutatták munkáikat is. A második világháború előszele és a zsidótörvények nyomán kialakult fenyegetettség, a munkaszolgálat tapasztalatai profetikus víziókban jelentek meg képein, rajzain. Emlékét Szentendrén a róla és feleségéről elnevezett emlékház őrzi.
HUF 4 000 000 — 5 500 000
EUR 11 111 — 15 278
USD 12 232 — 16 820

Kikiáltási ár: 1 800 000 Ft (5 000 EUR*, 5 505 USD*)
FONTOS! Fizetendő ár = leütési ár + sávos jutalék**
0 — 2 000 000 HUF 25%
2 200 000 — 4 000 000 HUF 20%