33

Ámos Imre (1907-1944)

Kettős portré Anna Margittal (1936-1943)

Technika: tempera, tus, akvarell, papír karton
Méret: 28,5 x 23 cm
j.b.l.: Ámos I. 1936-43

Műegyetemi tanulmányok után 1929-ben került a Képzőművészeti Főiskolára. Sokoldalú tehetség volt: zenélt, verseket írt. A harmincas évek elején nevét (Ungár) az első kisprófétát idézve Ámosra változtatta; identitástudata képeinek is egyik legfőbb ihletője volt. A szintén festő Anna Margittal 1935-ben kötött házasságot; kapcsolatuk emlékét versek, festmények sokasága őrzi. 1937 nyarán jártak először - Vajda Lajos hívására - Szentendrén, s a városba rendszeresen visszatértek festeni. 1937 végén Párizsba utaztak, megismerték Picasso művészetét, meghívást kaptak Chagall műtermébe, bemutatták munkáikat is. A második világháború előszele és a zsidótörvények nyomán kialakult fenyegetettség, a munkaszolgálat tapasztalatai profetikus víziókban jelentek meg képein, rajzain. Emlékét Szentendrén a róla és feleségéről elnevezett emlékház őrzi.
HUF 2 000 000 — 3 000 000
EUR 5 556 — 8 333
USD 6 116 — 9 174

Kikiáltási ár: 800 000 Ft (2 222 EUR*, 2 446 USD*)
FONTOS! Fizetendő ár = leütési ár + sávos jutalék**
0 — 2 000 000 HUF 25%
2 200 000 — 4 000 000 HUF 20%