204

Batthyány Gyula, gróf (1887-1959)

Ciprusi bazár

Technika: olaj, vászon
Méret: 100,5 x 65,5 cm
j.j.k.: görög betűkkel
Reprodukálva:
-Molnos Péter:Gróf Batthyány Gyula- Az elveszett Magyarország festője. Népszabadság, Budapest, 2007.
-Batthyány Gyula: Egy festő úti jegyzeteiből, in: Magyar Művészet, 1933.8. szám 244. oldal

Kiállítva:
-Ernst Múzeum 1933. május 51. tétel

Proveniencia:
-1933-ban Halmi Miklós gyűjteménye

Batthyány Gyula a magyar art deco festészet par excellence képviselője, akinek festészetében olyan kettősség érezhető, mely egyfelől arisztokrata származásából, másrészt egyfajta XX. századi, modern életstílusból fakad. Az art deco festészetén belül Batthyány művészi munkáiban egy olyan egyedi stílus, hangvétel bontakozik ki, amely érzéki szatírával jelenítette meg a korabeli arisztokráciát és a mondén világ eseményeit. Batthyány képein keresztül emlékezhetünk a letűnt időkre, egy mára már elfeledett társadalmi rétegre, az arisztokratákra, akikről manapság leginkább csak poros anekdoták és korabeli mementók segítenek képet alkotni.
Ahogy az arisztokraták többsége, Batthyány is tanult, művészeteket kedvelő, világlátott ember volt. Vonzották az ismeretlen tájak, idegen kultúrák, melyek utazásait követően motívumokba öltve egzotikus fűszerként köszöntek vissza művein. Utazásainak legmeghatározóbb, vizuálisan megörökített élményeit 1933-ban az Ernst Múzeum gyűjteményes kiállításán láthatta a nagyközönség. A Ciprusi Bazár című kép reprodukciója a Magyar Művészet hasábjain jelet meg 1933-ban, Batthyány úti jegyzetét közölve. „… Larnaca kifosztott bazárjára kockás fényjátékot vet a gyékény-fonású tető, de az alatta lézengő élet érdektelen. Viselet nélküli nagyorrú kuvasznép járkál benne. A Levante- keverék-söpredék fajzatja. Csak egy-egy görög pap szikár fekete alakja kölcsönöz méltóságot, színt az örömtelen utcának…”
Batthyány az elbeszélésből érezhetően csalódott a helyszínben, az általa olyannyira kedvelt „báli” nyüzsgés, forgatag, csivitelő tömeg ezúttal elmaradt és helyette melegtől kitikkadt, lézengő helyiek, szegényes, kiürült bazár jelent meg előtte. Annak ellenére, hogy a festőt a helyszín nem fogta meg, felfigyelt a délutáni fények izgalmas, a sátrakon rácsosan áttetsző csillogására, melyek élénk vizuális játéka életet lehel a térbe. Ezzel mintegy a végtelenségbe nyúló, álomszerű, textíliákkal fedett árkádot teremt a néző számára, mellyel arra invitál minket, hogy képzeletünk segítségével keljünk át rajta.

Bacsek Júlia

idézet: Batthyány Gyula: Egy festő úti jegyzeteiből. In: Magyar Művészet. 1933. 8. 244. o.
HUF 14 000 000 — 16 000 000
EUR 44 987 — 51 414
USD 48 687 — 55 642

Kikiáltási ár: 8 000 000 Ft (25 707 EUR*, 27 821 USD*)
FONTOS! Fizetendő ár = leütési ár + sávos jutalék**
0 — 2 000 000 HUF 25%
2 200 000 — 4 000 000 HUF 20%