103

Medveczky Jenő (1902-1969)

Fiatal lány tájban (1933)

Technika: olaj, farost
Méret: 59 x 38 cm
j.j.l.: Medveczky 1933

"Munkácsy-díjas festő (1969). Vaszary János növendéke volt a Képzőművészeti Főiskolán, majd ösztöndíjjal Párizsba ment, 1929-1930 között ugyancsak ösztöndíjjal Rómában tartózkodott. Az 1937. évi párizsi világkiállításon nagyméretű pannóval vett részt. Évtizedeken át szerepelt hazai és külföldi kiállításokon, háromszor állított ki a Velencei Biennálén. 1946-47-ben másfél évig Pécsett tartózkodott. Itt rendezte meg első önálló tárlatát. 1962-ben Budapesten a Csók Galériában volt egyéni kiállítása, melyet 1969-ben a Magyar Nemzeti Galériában rendezett posztumusz tárlata követett; e kiállításon élete egyik főművét, a negyvenkilenc lapból álló, Homérosz Iliászához készített illusztrációsorozatot mutatták be.
Számos murális feladatot oldott meg köz- és egyházi épületeken (a budapesti Műcsarnok peristiljét díszítő freskó, a Péterfy Sándor utcai Kórház freskósorozata, a Fő utcai görög-keleti templom, a táti és homokkomáromi templom freskódísze stb.). Művészete a kisgrafikától a monumentális murális feladatokig széles skálájú. Korai rajzain a monumentalitás párosult a középkori olasz táblaképek stílusjegyeivel. Művészete későbbi szakaszában az általa annyira kedvelt ágaskodó lovak változatait festette, és tűnődő nőalakokat, csendéleteket, nyugalmas tájakat; szigorúan konstruált, ugyanakkor bukolikus hangulatú képeket. Az újklasszicista festészet egyik jelentős hazai képviselője volt. Munkái megtalálhatók az USA-ban és minden jelentős hazai múzeumban."
forrás: hung-art.hu
Kikiáltási ár: 220 000 Ft (707 EUR*, 765 USD*)
FONTOS! Fizetendő ár = leütési ár + sávos jutalék**
0 — 2 000 000 HUF 25%
2 200 000 — 4 000 000 HUF 20%